Asiye Hanım – 2

asiye2

Asiye Hanım’la görüşmemin ikinci bölümünü yayınlıyorum bugün: Çocukluk  yılları nasıl geçmiş? Okula gitmeyip ne yapmış?Erkek kardeşleri okula gitmiş mi? Oyuncağı olmuş mu? Tereyağı, balı, yumurtayı kimler daha çok yermiş?

ÇOCUKLUK

“..hep çalıştık annemize hep yardımcı olduk”

Asiye Hanım okula gitmediğiniz çocukluk yıllarınızda neler yapardınız?

Şimdi hocam nası desem size. Ev işlerinde… Bizim babamız yok idi hep çalıştık annemize hep yardımcı olduk. Çok çalışkandık biz, çok becerikli çok çalışkan… Hâlâ da o çalışkanlığım devam ediyo, hiç durmamacasına. Şimdi diyolar ki “Okuycaksın da bundan sonra ne olucaksın? Hakim mi olucaksın doktor mu çıkıcaksın, ne olucaksın?” “Öyle değil” diyorum. Her şeyin önemi var. İnsanların cahil kalmamaları lazım, çoluğunu çocuğunu okutması lazım. Hadi biz okumadık ama bizden sonra gelen nesil okusun. Çoğu insanları duyuyoruz doğularda mesela, hiç çocuklarını göndermiyolar okullara.

Çok haklısınız. Peki köyde okula gitmeyen bir kız çocuğu başka neler yapardı sizin çocukluğunuzda?

Bir kız çocuğu sabahtan kahvaltısını yapar çalışmaya gider.

Tarlaya mı?

Evet tarlaya giderdik, akşam da gelirdik yemeğimizi yerdik, namazımızı kılardık yatardık. Başka bi şey yapamazdık.

“…ya çocuk bakacaksın…ya tarlaya çıkacaksın”

Tarlada ne gibi işler yapardınız?

Neler yapmazdık hocam. Bahçe bellerdik, tarlayı bellerdik, topraklan ilgilenirdik, ondan sonra yorulurduk oyuncak yapardık, fırın yapardık ekmek yapardık yerdik orda. Çocukluk… Kaç yaşındasın zaten, tarlaya götürüyolar seni, ya çocuk bakacaksın ya şey edeceksin ya tarlaya çıkacaksın.

Mutlaka bir iş yapılacak?

Yapılacak. Biz de tarlaya giderdik, oyuncak yapardık, onlar bizi işte biliyolar. Biz toprağı eşerdik, un çalardık evden götürürdük, unla ekmek yapardık, pişirirdik yerdik, çocukluk çok şey bi şeymiş.

Kaç yaşlarındaydınız?

Dokuz on, işte o aralar.

Çok küçükmüşsünüz. Evde de iş yaparmıydınız?

Yapardık. Evde mesela annemize yardım ederdik; sofrayı kurardık, kaldırırdık, annelerimiz ineklerle uğraşırdı, bahçelerden gelirdiler yorgun argın, haliylen yardım ediyoduk annemize.

Bu evdeki işlere erkek çocuklar da yardım eder…..

Yok yok. Aman erkek çocuğu yapar mı hiç?

“Yemeğin iyisini de erkek çocuğuna yedirirler, kızlara yedirmezdiler.”

Neden öyle?

Olmaz, yemeğin iyisini de erkek çocuğu yesin, kız kızdır. Yemeğin iyisini de erkek çocuğuna yedirirler, kızlara yedirmezdiler. Tereyağı, balı meselâ yumurtayı erkek çocuğu yesin beslensin, kız nasıl olsa el evine gidecek çilesini çekecek.

Neden erkek daha değerli görülüyor sizce?

Ee işte erkek değerli, ocağı tüttürecek, baba ocağını tüttürecek ya, anansına babasına bakacak, erkek evladı bi gelir yani ama kız nası olsa el evine gidecek. Onun için kızları küçümsüyolar insanlarımız.

Bu durumda erkek çocuk sadece dışarıdaki işleri mi yapıyor?

Eh işte, işe gideni var gitmeyeni var, oynamaktan başka bi şey yok

Siz hiç oyun oynamaz mıydınız?

Yook. Oyun şöyle…..  Çok küçük iken yani oniki onüç yaşına gelince bizde oyun bitti. Ama ondan önce sabahtan çıkardık, inekleri de verirlerdi bize, inek beklemeye giderdik. Çubuklardan oyun ederdik, inek yapardık altına buzağısını koyardık, nerdee şimdi… Çocukların oyuncağı var yığınla, bi zenginin odasına giriyosun, oyuncaklar dolu duruyo. Bizim zamanımızda ne gezerdi ki bulucaktın oyuncak ta oynayacaktın. Kendimiz oyuncağımızı üretirdik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *