“Ben Milli Eğitim Bakanı olsaydım…”

Doğu Anadolu Bölgesi’nde minicik bir köyde çalışan Zeynep  Öğretmen “Ben Milli Eğitim Bakanı olsaydım” diyor ve devamını getiriyor. Bakalım neler yaparmış:

“Öncelikle, kendim de  öğretmenim ama maalesef öğretmen profilinde, yetiştirme tarzında büyük sıkıntılar var, bu konunun üstüne eğilirdim.


IMG_4110

Özellikle empati yapabilme ve sorun çözebilme kabiliyetini geliştirmeye yönelik testler ve çalışmalarla bu yetenekleri kullanılabilir hale getirirdim. Çünkü öğretmenlik göreve başladıktan sonra öğreniliyor zaten.


Empati yeteneğinin gerekliliği ile ilgili de şu örneği verebilirim; mesela buradaki öğrencilerin matematikte ortak bir sıkıntısı var çarpma, bölme gibi işlemleri çok iyi yapabilenler de dahil çoğunluğu bunlarla ilgili problemleri çözemiyor. Öğrenciler öğretmenden ve hata yapmaktan korktuğu sürece de çözememeye devam edecekler.

Bize çok kolay gelen dilsel özelikler çocukların başarısızlığının kaynağı oluyor…

Diyelim ki Yaş Problemleri çözüyoruz; “Annesi kızının yaşının 4 katı ise….” gibi bir soru var.

Öğrenci yanıma gelip “Öğretmenim oradaki ‘ise’nin ne demek olduğunu bir bilsem soruyu çözeceğim” diyor.Bu tarz sorunlar burada çok oluyor. Öğretmenin her an öğrenciyle empati yapması gerekiyor nereyi anlamadığıyla ilgili.


 

Bunun dışında yaptırımlar tam olarak uygulansa kısa vadede birkaç adım atabileceğimizi düşünüyorum.”

“Ben Milli Eğitim Bakanı olsaydım” dizisi devam edecek.

Peki ya siz olsaydınız neler yapardınız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *