Bir Zamanlar Öğrencilik ve Okul Eşyaları

yeniYaziMuallim Ressam Ramiz tarafından hazırlanmış bir Yeni Yazı Defteri*

Öğretmen ve karikatürist Ramiz [Gökçe] hakkında biraz daha bilgi almak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz.http://turkiyedesanat.com/ansiklopedi/1001-Ramiz-Gokce.html

Yapı Kredi Kültür Merkezi tarafından 1996 yılında 31 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında Şakirtten Mektepliye, Talebeden Öğrenciye isimli, Meşrutiyet’ten başlayarak Cumhuriyet’in ilk yıllarını da içine alan dönemde öğrencilik yaşamını konu alan pek hoş bir sergi hazırlanmıştı.

Bu sergide neler neler yoktu ki; diplomalar, defterler, alfabeler, yazı malzemeleri, öğrenci fotografları, okul fotoğrafları, otobüs biletleri, karneler… Bu serginin bir de kataloğu yayınlandı. İşte bu fotograf sergi kataloğunun 112. sayfasında yer almakta.

Kataloğun Önsöz kısmında sergi ve kataloğun hazırlanabilmesi için değerli arşivlerini açarak yardımcı olmaları nedeniyle teşekkür edilen isimleri de sizlerle paylaşmak isterim; Hakan Akçaoğlu, Gökhan Akçura, Türker Armaner, Halil Bİngöl, Nedret İşli, Sertaç Kayserilioğlu, Okşan Ögel, Selahattin Özpalabıyıklar, Zafer Toprak, Emir Timurlenk ve Emre Yalçın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *