BOHP-Umut Köprüleri Projesi

bohpUzun süredir Amerika’da yaşayan bir grup Türk tarafından 2005 yılında New York’ta kurulan bir Sivil Toplum Kuruluşu, Bridges of Hope Project  (BOHP),yani Umut Köprüleri Projesi…

İyi ki de kurulmuş…. Öyle güzel işler yapmışlar ki şaşarsınız.

Amaçları neymiş derseniz, cevapları şöyle:

Türkiye’de, ekonomik ve toplumsal koşulları nedeniyle hayallerini gerçekleştiremeyen, içlerindeki gizil gücü ortaya çıkarma olanağı bulamayan pek çok yetenekli, azimli ve sıradışı çocuk ve gence destek olmak…

Peki bu amaca ulaşmak için ne yapıyorlar?

Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişmesine katkıda bulunan Sivil Toplum Kuruluşları’na yönelik farkındalığı arttırmak ve kaynak oluşturmayı hedefliyorlar.

Bu projenin ilk adımlarını, aşağıdaki linke tıklayarak projenin hem kurucusu hem de Yönetim Kurulu Başkanı olan Avukat Çiğdem Acar’ın anlatımıyla da dinleyebilirsiniz.

Amerika’da Türk Okullarına Uzanan Umut Köprüsü

 

Köy Okullarına Kütüphaneler

Bugüne kadar Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki  tam 114  yatılı bölge okulu (YBO) ve köy okulunda kütüphane kurulması için fon sağlamışlar. Düşünebiliyor musunuz dile kolay, yüzondört yatılı bölge okulu… Bu okullarda kim bilir kaç çocuğa bu kitaplar sayesinde  bambaşka dünyaların kapısı açılacak.

Sadece kütüphane mi kuruyorlar?

Olur mu hiç? Uzun dönemli hedefleri de var tabii ki.

Öncelikle eğitim projelerini desteklemek istiyorlar. Çok haklı olarak en acil çözümlenmesi gereken toplumsal sorunun eğitimle ilgili olduğunu düşünüyorlar.

Burslar

Ve bu kapsamda Türkiye’de dört üniversite ve iki lise öğrencisine burs veriyorlar. Üniversite öğrencileri Van 100. Yıl Üniversitesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi , ODTÜ ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde halen öğrenimlerini sürdürüyorlar. Lise öğrencileri ise Muş Anadolu Meslek Lisesi ile Kastamonu Mustafa Kaya Anadolu Lisesi’ne devam etmekte.

Ülkemizin toplumsal sorunlarına çözüm arayan tüm şirketleri, profesyonel grupları ve kişileri bu amaç ve hedef doğrultusunda harekete geçirmek icin calismalarini surduruyorlar.

İlkeleri şeffaflık, dürüstlük, projelerinde devam edilebilir ve hesap verebilir olmak.

Bunun nedenini açıklarken de hemen şunları sıralıyorlar.

–         Türkiye’de 50.000 kişiye 1 kütüphane düşerken, Almanya’da 7.000 kişiye 1 kütüphane düşüyor.

–         Türkiye’de çocukların %21’i okuma yazma bilmiyor ve kız çocuklarının %29.7’si okula gitmiyor.

–         Türkiye’deki her 5 kadından 1’i okuma yazma bilmiyor.

–         Nüfusu 65 milyon olan İngiltere’de 1999 yılında 110.965 kitap basılmışken nüfusu 76 milyon olan Türkiye’de aynı yıl 2.920 kitap basılmış.

–         İngiltere’de 1999’da 21.849 kütüphane varken Türkiye’de 1.292 kütüphane var.

–         Dünya Bankası Raporları’na** göre yaşları 7 ile 15 arasında değişen kız çocuklarının ancak %68’i okula gitme olanağı bulurken, aynı yaş

aralığındaki erkek çocukların %90’ı okula gidiyor.

Websiteleri:  www.bohp.org

Twitter: http://www.twitter.com/BOHPorg

Facebook: http://www.facebook.com/bohpsocial

e-posta: info@bridgesofhopeproject.org

 Bu karikatür Necdet Yılmaz tarafından BOHP için tasarlanmıştır.

**  Turkey: Expanding Opportunities for the Next Generations, February 2010

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *