“DÖRT DÖRTLÜK YETİŞTİK ÇAPA’DA BİZ…”

Sanuber Hnm.1

Sanuber Temoçin ile görüşmemizin ikinci kısmıyla devam edelim.

“Bizim dönemimizde öğretmen eğitimi gayet iyiydi. Zaten dört tane öğretmen okulu vardı bütün Türkiye’de. Çapa Öğretmen Okulu da en seçkin öğretmen okuluydu. Hocalar çok kıymetliydi. Tatbikatlara önem verilirdi. Pedagoji, Psikoloji, Edebiyat ve diğer dersler vardı. Dört dörtlük yetiştik Çapa’da biz…

Çapa’dan mezun olurken bize ‘Sadece cocukları değil halkı da kalkındıracaksınız’ demişlerdi. O ruhla dağaldık biz ülkeye…”

“Mezun olduktan sonra da bir çok seminerler olurdu öğretmenler için ve biz çok faydasını görürdük onların. Meselâ ‘Şu dersi örnek olarak vereceksiniz’ denirdi. O ders verilir ve onun üzerinde konuşurduk. Müzik konusunda yeni okul şarkıları öğrenirdik veya psikolojik konularda konferanslar, seminerler olurdu ve hakikaten cok faydalı olurdu. Gittikçe bozuldu bu durum maalesef… Lüzumsuz hale geldi hizmet içi eğitimler.”

BİR MİSYONUMUZ VARDI

“Size bir anımı anlatayım; Mardin’de görev yapan bir arkadaşım çocuklara mendil kapmaca oynatıyor. O sırada görüyor ki çocukların çamaşırları yok. Hemen anneleri çağırıp çamaşır dikmeyi öğretiyor. Biz sadece çocukları değil anne babalarını da eğitmek üzere görev yapardık.

Malatya ilk görev yerimdi. Amerika’da eğitim görmüş bir Maarif Müdürümüz vardı. O seminerlerde konuşma yapardım. O zaman çok kıymet verilirdi öğretmenlere. Protokolde yerimiz vardı Malatya’da…

Bizler hiç para düşünmezdik, aylıklar gerçekten azdı ama biz onu hiç düşünmezdik. Amaç halkı kalkındırmaktı. Bir misyonumuz vardı ve çok saygı görürdük öğretmen olarak.”

‪#‎SanuberTemoçin‬ ‪#‎öğretmeneğitimi‬ ‪#‎maarifmüdürü‬ ‪#‎İzmit‬‪#‎ÇapaÖğretmenOkulu‬ ‪#‎Mardin‬ ‪#‎Malatya‬

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *