“GEYVE’DE BİZ KENDİMİZ OYNAYARAK HALKA TİYATRO YAPARDIK”

Fotoğrafta Sanuber Temoçin öğretmen 1960 lı yıllarda İzmit’te Yeni Turan İlkokulu’nda görev yaparken bir 23 Nisan töreninde…

Bugün kendisiyle görüşmemizin üçüncü ve son bölümünde sıra..

Sanuber Hnm.3“Malatya’da üç yıl görev yaptıktan sonra Geyve’ye geldim. Orası da benim için bir okul gibi oldu. O zaman televizyon yoktu. Geyve’de biz kendimiz oynayarak halka tiyatro yapardık ve halk ellerinde fenerle gelir bizi izlerdi. Taraklı’ya filan turneye giderdik. Halk çok ilgi gösterirdi. Bizi sevgiyle karşılarlar, evlerde ağırlarlar ve uzun yemek masaları kurarlardı.

Geyve’de bir öğretmen arkadaşımla birlikte kaldık. Arkadaşım öğretmenlik mesleğinin hakkını sonuna kadar vermiştir. Evimizin yakınında düz bir alan vardı, kış aylarında Çingeneler gelir çok basit çadırlar kurarlar kalırlar yazın da giderlerdi. Tabii çocukları da vardı.. İşte o arkadaşım 25 çingene çocuğunu aldı, sınıf açtı onlara, hepsini giydirdi ve darbuka ile farklı bir sistemle onlara okuma yazma öğretti. Müzik sevdikleri için değişik bir sistem kurdu onlara. Öğrenemeyeni evine alıp öğretirdi.

Sonunda Okuma Bayramı yaptı. Vali de geldi, biz öğretmenler de gittik. Çocuklar gayet güzel okuyorlar, yazıyorlar… Velileri de bir kenarda oturuyorlardı.

Vali şöyle bir konuşma yaptı, “Türkiye’de herkes görevini böyle yapsa Türkiye kalkınırdı” dedi. Biliyor musunuz daha sonra yerleştiler o Çingeneler oraya; bir kısmı ticaret yapmaya başladı. Çocuklarını okula düzenli göndermeye başladılar.

Altı yıl sonra İzmit’e geldim ve İzmit’te üç sene Ulugazi İlkokulu, sonra Yeni Turan İlkokulu’nda çalıştım. 50 yıl öğretmenlik yaptım..

Emekliyken artık mesleğimizin zirvesindeydik bizler ama Bakanlık bize “Ara sıra bir seminer verin, bildiklerinizi öğretin yeni başlayanlara” dese gayet iyi olurdu. Halen hayıflanırım buna. Demediler…

‪#‎SanuberTemoçin‬ ‪#‎İzmit‬ ‪#‎Geyve‬ ‪#‎YeniTuranİlkokulu‬ ‪#‎Ulugaziİlkokulu‬‪#‎öğretmenlik‬ ‪#‎eğitim‬

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *