Neşe – Kanada’da Öğrenci

neseNeşe, Lise 1. sınıfta okuyor.

7. sınıfı Kanada, Montreal’de okudu.

“Kanada ile Türkiye’deki eğitim sistemi arasında ne gibi farklılıklar var?” sorusuna verdiği cevaplar aşağıda.

“Kanada’da öğretmenler daha arkadaşça davranıyor. Bağırmıyorlar öğrencilere. Burada öğretmenlerin çoğu hayatlarından bezmiş gibi, sanki hiç istemeden öğretmen olmuşlar.”

“Kanada’da öğretmenlerle öğrenciler arasında çok dostça ve sıcak bir ilişki var; arkadaş gibiler. Öğrencilere saygı gösteriyorlar, güveniyorlar. Burada öğretmenler öğrencilere saygı duymuyor.“

“Her zaman, her yerde sınıfta kurallara uymayan bir kaç öğrenci olabilir ama Kanada’da öğrenciler de hem derse hem de öğretmene saygı duyuyorlar.”

“Dersler sohbet gibi geçiyor orada, öyle elini kaldırmana falan gerek yok. İstediğini söyleyebiliyorsun. Çok rahat. Türkiye’de çok sert öğretmenler.”

“Öğrenci ‘Sıkıldım’ dediğinde, öğretmen çıkıp biraz dolaşıp gelmesini söylüyor ama tabii ders, sınav bunlar da oluyor.”

“Dersler çok eğlenceli geçiyordu Kanada’da. Burada ödevler çok ağır ve öğrenciler üzerinde çok baskı var: Hayat baskısı var Türkiye’de. Sınav sistemi de ayrı bir baskı… Türkiye’de anne babalar da öğretmenler de insanı okuldan soğutuyorlar.”

“Yaratıcılığa, grup çalışmasına çok önem veriyorlar Kanada’da. Burada grup çalışması olsa da hep hoca karar veriyor kim kiminle çalışacak…”

“Okulda hep eğlenceli aktiviteler oluyor, orda insanlar okula severek gidiyor.  Burada zorla gidiyolar, benim için okulun mesela hapishaneden farkı yok.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *