Yasemin – Sabancı Üniversitesi’nden bu yıl mezun oldu

yasemin

Yasemin, 22 yaşında Sabancı Üniversitesi’nden bu yıl mezun oldu.

“İlkokulda hocalar müfredata fazla bağlı kalıyor. Değişik bir şey yapılmasını hoş karşılamıyorlar.”

“Özellikle ders kitaplarında çok fazla önyargılı yaklaşım var; hemşirelerin mutlaka kadın olması, doktorların mutlaka erkek olması gibi…”

“Ayrıca çok da ırkçı yaklaşımlar var. ‘Türkler her şeyi kendileri buldu, başka hiç kimseden yardım almadılar’ gibi bir hava var ders kitaplarında. Hâlâ güneş dil teorisinin küçük kalıntıları devam ediyor. Üniversiteye gidemeyenlerde ilkokul, ortaokul yıllarında öğrenilmiş olan bu bilgiler de böylece, hiç değişmeden kalıyor. Üniversitede de özellikle mühendislik bölümlerinde hiç sosyal bir eğitim verilmiyor. Tamamen teknik bilgiyle yetişen insanlar oluyorlar. Gerçi Sabancı Üniversitesi’nde mühendisler için ilk sene sosyal eğitim veriliyor ama yeterli olmuyor.  Üniversitede bu bölümlerde okuyan arkadaşlarımın sosyal olaylara bakış açıları daha kısıtlı oluyor. Kendi çalışmalarının sosyal etkilerinin neler olabileceği üzerine de pek düşünmüyorlar.”

“Ben özel bir lisede okudum. Özel liselerde yöneticilerin kibir ile özgüven arasındaki ayrımı yapamadıklarını düşünüyorum. Bazen öğrencilerin özgüvenli olmaları yerine kibirli olmalarını teşvik ediyorlarmış gibi geliyor.”

“Sabancı Üniversitesi’nde bizim bölümün öğretim üyelerinden genellikle memnunum. Genellikle öğrencilere çok yardımcı olurlar ve açık fikirliler. Daha farklı olanlar da var tabii. Gözlemlediğim kadarıyla tarih bölümünün sosyal olaylara bakış açısı siyaset bilimcilerden daha farklı oluyor. Farklı görüşlerin bir arada bulunması çok güzel, fakat bu farklılık bölümsel bir boyutta olduğu için altında teorik farklılıklar yattığını düşünüyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *